Każda firma powinna zagwarantować swoim pracownikom szkolenia, aby ich wiedza i umiejętności nieustannie wzrastały. Osoby o umiejętnościach technicznych powinny przede wszystkim zgłębiać i poznawać nowe technologie, aby ich praca była bardziej efektywna i działała na korzyść przedsiębiorstwa. Natomiast handlowcy powinni nieustannie rozwijać umiejętności miękkie jak negocjacje czy prezentowanie. Bardzo często pracodawcy nie muszą ponosić wysokich kosztów na szkolenia firmowe swoich podopiecznych, gdyż w zdecydowanej większości sytuacji jest możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.
Korzyści dla firmy
Kadra menadżerska powinna przede wszystkim podnosić swoje umiejętności z obszaru sprawnego zarządzania firmą i optymalizacją procesów biznesowych oraz ciągłej ekspansji. Kierownicy niższego szczebla powinni rozwijać swoje umiejętności zarządzania zespołem pracowników i ciągle ich motywować do lepszej pracy. Prawnicy i dział księgowy powinien rozwijać się w zakresie optymalizacji podatków, aby większa część zysków zostawała w kasie firmy. Duże korporacje mają specjalne działy New Ventures, które aktywnie poszukują innowacyjnych projektów. Projektów, w które mogłyby zainwestować wolne środki i za kilka lat zrealizować wyjście z zyskiem.
Sama firma przez organizację szkoleń daje znać pracownikom, że nie tylko przychyla się do nowych rozwiązań, a wręcz ich wymaga. Szkoląc pracowników wpływa się pozytywnie na ich wzajemne relacje, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko powstawania szkodliwych konfliktów w firmie. Dzięki temu lepsza jest komunikacja między współpracownikami.
Jak uzyskać dofinansowanie na szkolenia w firmie?
Dzięki unijnym dofinansowaniom na szkolenia firmowe mogą pozwolić sobie nawet jednoosobowe firmy. Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest częścią Funduszu Pracy, dedykowaną kształceniu ustawicznemu osób pracujących i ich pracodawców. O dofinansowanie szkoleń z tego funduszu może starać się każdy pracodawca, czyli podmiot gospodarczy zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.