Uniwersytet Jagielloński

ujUniwersytet Jagielloński w Krakowie to jedna z najbardziej szacownych uczelni w kraju i drugi najstarszy uniwersytet w Europie – powstał w 1348 roku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Czy UJ jest naprawdę tak prestiżowy, jak się o nim mówi? Co dziś oferuje Jagiellonka? Zapraszam do lektury.

Garść faktów z historii UJ

Uniwersytet Jagielloński powstał jako drugi uniwersytet w Europie, po uniwersytecie w Pradze. Jego założycielem był Kazimierz Wielki. Początkowo UJ oferował studia na 3 wydziałach – sztuk wyzwolonych, prawa i medycyny. Po śmierci króla, rozwój uniwersytetu bardzo zwolnił – aktywizacji jego działalności podjęła się dopiero królowa Jadwiga. Po jej śmierci UJ odżył dzięki zapisowi w testamencie – majątek królowej przeszedł na rzecz uczelni, która w 1400 roku podjęła kroki ku odnowieniu. Od 1400 roku UJ powiększył się o nowy, najbardziej prestiżowy wydział – teologii. Po wielu zawirowaniach (które nie są tematem tego wpisu) UJ stał się jedną z najbardziej szacownych uczelni w Polsce.

Oferta edukacyjna Uniwersytetu Jagiellońskiego

Obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje około 50 000 żaków na 58 kierunkach i 129 specjalnościach. Studenci mogą ubiegać się o przyjęcie na następujące wydziały: Prawa i Administracji, Lekarski, Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Ochrony Zdrowia, Filozoficzny, Historyczny, Filologiczny, Polonistyki,  Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej, Matematyki i Informatyki, Chemii, Biologii i Nauk o Ziemi, Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Co mówią o UJ?

Według studentów i absolwentów Jagiellonki uczelnia nosi w pełni zasłużone miano renomowanej, prestiżowej i z tradycjami. Oferta edukacyjna jest bogata (aż 58 kierunków), współpraca z zagranicą kwitnie, kadra jest kompetentna a zaplecza na wysokim poziomie. Poziom nauczania jest bardzo wysoki, trudno otrzymać wymarzony indeks na UJ, trudno też utrzymać się na studiach – wymaga to zaangażowania, pracowitości oraz sumienności w nauce. Dyplom ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego jest poważany przez pracodawców i pożądany w wielu czołowych firmach. Poza tym Kraków to przepiękne, klimatyczne miasto, które wręcz zwabia żaków na studia.

Wskazówka – aby znaleźć w sieci więcej informacji o omawianym uniwersytecie, w wyszukiwarkę wpisuj także popularny skróty: UJ, Jagiellonka.

This entry was posted in Studia and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.