Praktyka a perspektywa pracy

praktykiPraktyka, choć często bezpłatna na ogół w perspektywie przyszłości jest mimo wszystko opłacalna. Jest to najczęściej pierwsza możliwość zdobycia doświadczenia. Składa się ona na całokształt rozwoju osobistego, tak przecież istotnego.Często praktyka jest obowiązkowa w szkole, czy na studiach wyższych. Jeśli szkoła/uczelnia pozostawia swoim podopieczny wybór co do miejsca odbycia tymczasowej pracy, są wtedy tak naprawdę dwie drogi, mianowicie pójście na tak zwaną łatwiznę, gdzie ważne jest tylko by dostać zaświadczenie, ale nauczyć się można wtedy tylko zaparzania kawy.

Inną opcją jest wybranie miejsca w którym nie będzie czasu na „nic nie robienie”. Trzeba będzie spędzić pełny wymiar godzin, wykonując przyjemne lub mniej przyjemne zadania. Wtedy jednak jest szansa się czegoś nauczyć, rozwinąć się. To może być bardziej przydatne niż niejedno szkolenie czy kurs.Wbrew jednak pozorom, te opcje wcale nie są takie oczywiste. Każdy kto szukał ambitniejszej praktyki niż standardowe, zupełnie bezużyteczne „kopiuj-wklej” na komputerze, wie, że wcale nie jest to łatwe.

Praca

Praca w przeważającej części przypadków jest głównym źródłem dochodów, a co za tym idzie utrzymania siebie oraz ewentualnej rodziny. Praca to jednak nie tylko to – dla wielu z nas to przede wszystkim hobby, to przede wszystkim sposób na życie, to również pewnego rodzaju odskocznia od codzienności, a także zwyczajnie – coś, co po prostu lubimy. Dla większości jedna, to po prostu wspomniane źródło dochodu. Rynek ofert jest bogaty, jednak nie oznacza to tego, ze o pracę łatwo. Nie dziwią już ogłoszenia związane ze sprzątaniem czy roznoszeniem ulotek w których jednym z wymagań jest język obcy czy prawo jazdy. Wszyscy poszukują wykwalifikowanych ludzi, nie zależnie od oferty jaką publikują.Jedną z dróg obieranych przez przyszłych pracowników jest poświęcenie się zdobyciu wykształcenia, ukończeniu dużej ilości kursów, umiejętność biegłego posługiwania się przynajmniej dwoma językami obcymi. Stawiają na ogólno-pojęty rozwój osobisty. W wielu przypadkach jest to opłacalne. Oczywiście można liczyć na odrobinę szczęścia i zdobyć pracę bez tych wszystkich kwalifikacji. Wielu jednak nie czeka na szczęście tylko bierze sprawy w swoje ręce.

Wyścig szczurów

Dążenie do sukcesu to normalna sprawa, jednak jeśli pojawia się to w młodym wieku, szczególnie wśród uczniów i jeszcze dzieci, sprawa staje się wręcz przerażająca. Przerażające coraz częściej pojawiające się zjawisko w szkołach, na uczelniach, aż w końcu w pracy to tak zwany wyścig szczurów. Każdy chce być najlepszy, wiąże się to z wyższym stopniem, lepszą pozycją, aż w końcu z wyższymi zarobkami. Tak więc wszyscy chcemy być najlepsi. Jeden marzy o tym by pokonać drugiego. Ukończone więcej kursów, lepsza uczelnia, więcej dodatkowej pracy. Rozwój osobisty jest podstawowym elementem egzystencji. Jednak czy przyjaźń, partnerstwo to już tylko dinozaury? Chyba nie warto tak do końca rezygnować z tych wartości na koszt wyżej wspomnianego wyścigu. Ciężko jednak jest się w tym odnaleźć. Włączając się w nowy zespół, będąc zatrudnionym w firmie najczęściej musimy się dostosować do reguł tam panujących. Jeżeli wszyscy uczestniczą w wyścigu i my wkrótce by nie zostać na szarym końcu przyłączamy się do niego.

This entry was posted in Kursy and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.