Monitoring pracowników

monitoring pracownikówW dzisiejszych czasach bardzo dużo firm korzysta z pracowników zdalnych. W związku z tym do ewidencjonowania ich czasu pracy wymagane są specjalistyczne programy. Osoba pracująca zdalnie uruchamia odpowiedni program i zajmuje się swoimi sprawami np., otwiera kompilator Javy i zaczyna programować. Aplikacja mierząca czas pracy posiada inteligentne algorytmy. Algorytmy te rozpoznają czy osoba rzeczywiście zajmuje się pracą (np., czyta dokumentacje) czy przegląda strony internetowe zupełnie nie związane z jego praca. Przełożony otrzymuje raport każdego dnia/tygodnia/miesiąca o pracy swoich przełożonych.  Narzędzia takie przydają się kiedy nie mam pewności i zaufania do swoich pracowników, gdyż jeśli ufamy i jesteśmy nastawienie wyłącznie na osiągnięcie celu to nie potrzeba kontrolować pracowników.
Większość firm zatrudniających pracowników w biurach kontroluje komputery oraz pocztę e-mail. Kamery video pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie pracownicy mają dostęp do dóbr wartościowych.

W przypadku pracowników zdalnych dozwolony i rozpowszechniony jest monitoring pracowników przez zdalny monitoring komputerów na których pracują i ich aktywności w sieci.

Motywacja

Motywacja jest ważniejsza niż kontrola i daje znacznie lepsze efekty. Prezes firmy zarządzający 1000 pracowników nie jest wstanie kontrolować pracę każdego. Gdyby przykładowo ogłosił konkurs na najlepiej zrealizowany projekt dla zespołu i solidne premie oraz nagrody, to wówczas kontrola ma małe znaczenie, a cel zostanie osiągnięty.

This entry was posted in Materiały and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.