Jak pisać CV ? – porady

CV – Curriculum Vitae

cv poradyŻyciorys – każdy z nas przynajmniej raz musiał stawić czoła nie lada wyzwaniu. Musiał przelać na papier historię swojego życia starannie podkreślając wszystkie osiągnięcia i niekiedy delikatnie tuszując nie zbyt udane etapy w historii zawodowej. Dobrze przygotowane CV jest idealnym narzędziem marketingowym – najlepszą autoreklamą, która może otworzyć nam drzwi do kariery, a później pomóc wspinać się po jej szczeblach. Poszukiwanie pracy możemy porównać do kampanii marketingowej, w której naszym głównym zadaniem jako kierownika sprzedaży jest zaprezentowanie produktów i usług w postaci wykształcenia, doświadczenia i umiejętności oraz zachęcenie potencjalnych nabywców – pracodawców do wybrania naszej ‘firmy’ spośród niezliczonej konkurencji na rynku pracy.
Przygotowując CV należy postawić się w sytuacji pracodawcy i skupić na tym, co mogłoby go zainteresować i przykuć uwagę. Treść musi przekonać na tyle, aby zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. Umiejętność ‘sprzedania siebie’ to jest kluczem do sukcesu w poszukiwaniu pracy, a najlepszym tego narzędziem jest nasze CV.

Najczęstszym błędem popełnianym w czasie jego przygotowywania jest brak pewności siebie i wiary we własne siły. Często zapominamy o zasadzie ‘im więcej tym lepiej’ i boimy, bądź wstydzimy przyznać się do własnych osiągnięć. Nie podając informacji np. o przebytych kursach językowych, pierwszej pomocy, BHP skutecznie zmniejszamy swoje szanse w walce o upragnione stanowisko. Zdecydowanie lepiej prezentują się CV z większą ilością informacji, jednocześnie świadcząc o różnorodnych zainteresowaniach, umiejętnościach a przede wszystkim aktywności kandydata.

Oprócz zawartości CV należy również pamiętać o jego formie. Niezależnie w jakim języku czy formacie je przygotowujemy, konsystencja, przejrzystość i poprawność językowa okazuje się niezbędna. Pamiętać należy, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, brak chronologii czy też różne rodzaje czcionki użyte w jednym dokumencie niezmiernie rażą, od razu zmniejszając nasze szanse na sukces.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną i z poradami specjalistów.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będziecie Państwo w stanie stworzyć CV, które otworzy Wam drogę do kariery.

This entry was posted in Metodyka and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.