Fizjoterapia – skuteczność metod naturalnych

Farmakoterapia to obecnie najpopularniejsza metoda leczenia wszelkich dolegliwości. Skuteczność takiej formy terapii leczniczej właściwie nie podlega dyskusji, natomiast faktem jest, że leki mają też swoje działania niepożądane, które często objawiają się w dość dotkliwy sposób. Na przeciwległym biegunie nauk medycznych leży natomiast fizjoterapia, czyli metoda leczenia tak stara, jak sama medycyna. Przyjrzyjmy się czy naturalne metody mogą być tak samo skuteczne jak farmakologiczne? Czy warto zdecydować się na kurs fizjoterapii?

CZYM JEST FIZJOTERAPIA?

W rozumieniu medycznym, fizjoterapia jest metodą leczenia środkami naturalnymi, w której głównym czynnikiem jest energia fizyczna występująca naturalnie w środowisku człowieka. Energią może być nie tylko ruch, ale także różnego rodzaju bodźce. Należą do nich bodźce mechaniczne, kinetyczne, elektryczne, termiczne, a nawet świetlne. Głównym celem prowadzenia fizjoterapii jest rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie pełnej sprawności ruchowej. Można zatem powiedzieć, że fizjoterapia ma za zadanie łagodzenie lub usuwanie skutków zmian chorobowych lub urazowych i ich ewentualnych następstw.

CZY TA METODA NAPRAWDĘ JEST SKUTECZNA?

Skuteczność fizjoterapii została udowodniona wielokrotnie, więc ta kwestia nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. O niezwykle dobroczynnym działaniu poszczególnych zabiegów niech świadczy ich niezwykle szerokie spektrum działania. Doskonałym przykładem może być tu drenaż limfatyczny, którego nadrzędnym celem jest zmniejszanie obrzęku i bólu łydek, czyli dolegliwości, które często dotykają osoby pracujące na stojąco, jednak zabieg ten pomaga również osobom cierpiącym na zapalenie zatok i wszelkie zmiany skórne. Okazuje się także zbawienny w walce z cellulitem.

This entry was posted in Metodyka and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.